В продължение на повече от 75 години MAS Seeds® си сътрудничи със земеделските стопани за разработване на високодобивни и трайни хибриди, които отговарят на променящия се климат и нуждите на земеделските стопани. Зад всеки сорт семена стои десетилетие на изследвания, разработки и иновации. В резултат на това нашите постижения ни превръщат в надежден и устойчив партньор за земеделските производители в 50 държави. Създаваме хибриди, които осигуряват високи и сигурни най-високи добиви, и помагаме на земеделските стопани да се адаптират към променящия се климат чрез разработването на хибриди, устойчиви на болести, суша и високо съдържание на хранителни вещества.
3 основни изследователски програми
MAIZE
Много ранен до късен листен и смилаем силаж
Много ранно до късно зърно
Тропическа царевица
SUNFLOWER
Много ранен до късен слънчоглед
Технологии за толерантност към хербициди
Линоленови и високоолеинови типове
Толерантност към брашнеста мана, мана и черна ръжда
АГРОЕКОЛОГИЯ и култури за диверсификация
Разработване на продукти за покривни култури, фуражни смески, соя, люцерна, зимна маслодайна рапица и сорго
Проекти за агроекологични решения, като например: смесено отглеждане, реколтиране и междинни култури
Развъждане за устойчивост на стопанствата
Предоставянето на иновативно и устойчиво портфолио от семена е една от основните амбиции на MAS Seeds®, за да можем да окажем положително въздействие върху селското стопанство и да осигурим устойчиви решения за днешния и утрешния свят. Новите ограничения усложняват работата на фермерите. Изследователите предвиждат тези промени от много години и непрекъснато се опитват да подобряват семената. Ето защо създаването на устойчиви генетични на върха на нашите селекционни приоритети:
Повишена генетична устойчивост срещу недостиг на вода
Генетична толерантност към нарастващия натиск от болести
Сигурна ефективност на храненето в условията на променящ се климат
Стабилност на добивите и адаптиране към изменението на климата и регионалните условия
Съвременни методики за размножаване за увеличаване на генетичния прираст и устойчивостта в условията на променящ се климат
Чрез внимателен подбор и комбиниране на признаци чрез кръстосване, пазарно подпомогната геномна селекция, използване на енвиротипиране и подход, основан на данни от научни изследвания, ние се стремим да създадем подобрени хибриди, които допринасят за устойчивото земеделие и ефективно се справят с променящите се предизвикателства в земеделието.
ГЕНОМНА СЕЛЕКЦИЯ С ПОМОЩТА НА МАРКЕРИ
С помощта на молекулярни генетични маркери подбираме само растения с желаните характеристики за нашите селекционни програми. Това ни помага да увеличим генетичния прираст на сложни признаци за единица време и разходи. Използваме геномни данни, за да оценим генетичния потенциал на линиите или хибридите. Тази информация помага да се идентифицира генетичният материал по-точно и на по-ранен етап от развитието, което прави нашия процес на селекция по-прецизен, ефективен и бърз.
ИЗСЛЕДВАНИЯ, БАЗИРАНИ НА ДАННИ
Прилагаме високотехнологични методики за генотипиране на всички наши култури , за да разработим най-добрите сортове за вас. В партньорство с NSIP разработваме технологии за прогнозно развъждане, за да предлагаме генетични иновации на световния пазар по-бързо и по-точно, като използваме модерни технологии и анализ на данни, за да прогнозираме представянето на потенциални кръстоски още преди тестването им на полето. По този начин тестваме комбинации, за които е по-вероятно да произведат превъзходни хибриди, като по този начин увеличаваме ефективността и скоростта на развъждането.
ENVIROTYPING
Включваме цялостна оценка на агроклиматичните сценарии и модели в селекционните решения и позиционирането на хибридите като част от разработването на нашите сортове. Този метод ни позволява да охарактеризираме средата на отглеждане, включително фактори като тип почва, температура, влага и други променливи, за да разберем как тези условия влияят върху представянето на сорта. Чрез систематично анализиране на взаимодействията между генотипа и околната среда можем да създадем устойчиви и адаптивни сортове, които да допринесат за устойчиво земеделие в разнообразни и променливи среди
CROSSBREEDING
Кръстосването или кръстосаното оплождане с помощта на цветен прашец е най-старият метод за размножаване, датиращ от Месопотамия – началото на днешното земеделие. Той включва целенасочено смесване на генетичен материал от две различни родителски растения с цел създаване на потомство с желани характеристики. Този дълъг процес позволява подобряването на специфични характеристики, като например увеличен добив, устойчивост на вредители или приспособимост към различни среди.
СЪЗДАВАНЕ НА РОДИТЕЛСКА ЛИНИЯ
Създаването на родителска линия е систематично развитие на стабилни и генетично еднакви линии чрез последователни поколения. Селекционерите внимателно и самостоятелно опрашват (оплождат растенията със собствен прашец и изолират) линии с желани признаци, за да поддържат генетична еднородност. Тези повтарящи се цикли на самоопрашване и селекция могат да продължат от 5 до 10 години. Получените в резултат на това надеждни родителски линии служат като основа за кръстосване при създаването на хибриди, за да се създадат в крайна сметка подобрени сортове растения с постоянни и желани характеристики.
СЪЗДАВАНЕ НА ХИБРИД
При хибридното развъждане две генетично различни родителски линии се кръстосват, за да се използва хетерозисният ефект, при който хибридът показва по-добри характеристики в сравнение с родителите си. Селекционерите внимателно подбират родителски линии с допълващи се характеристики, като предотвратяват самоопрашването, за да осигурят контролирано оплождане. Получените в резултат на това хибриди демонстрират повишена жизненост, добив или устойчивост, което превръща хибридното размножаване в ключов метод за разработване на растителни сортове с повишена ефективност и производителност.
Ключови генетични иновацииза справяне с екологичните предизвикателства
WATERLOCK
Генетична царевица за зърно
Хибридите на царевицата за зърно с етикет WATERLOCK предлагат превъзходна способност да се развиват в условия на стрес от засушаване.
Сортовете царевица за силаж GREEN+ осигуряват качество на силажа в условията на изменение на климата благодарение на генетичната си способност да забавят развитието на сухото вещество в листата и стъблата и по този начин да удължат периода на фотосинтеза.
Сортовете HELIOSMART са с най-висока генетична устойчивост към трите основни болести по слънчогледа: мана, склеротиния и вертицилий и по този начин осигурява добив.
MAS Seeds® разполага с десет станции за научноизследователска и развойна дейноств Европа, Западна Африка и Централна Америка, които позволяват да се тества и селектира генетичен материал и неговите потомства, адаптирани към широк спектър от географски условия. Нашите изследователски станции са специализирани в една или повече култури в зависимост от местоположението. Зимното производство се управлява от нашия мексикански обект.
HAUT-MAUCO, Франция Хъб за царевица 53 изследователи
Лаборатория и оранжерии
Изпитване
Производство и заготовка на семена от царевица за НИРД
Управление на родителските линии при царевицата
Родон, Франция Център за много култури 15 изследователи
Фенотипиране за интензивни и агроекологични пазари.
Управление на родителските линии на слънчогледа.
ХЕРРИДЕН, Германия Станция за царевица за силаж 9 изследователи
Фенотипиране на царевица за силаж
Изпитване на царевица за Европа
BELCIUGATELE, Франция Център за слънчоглед 15 изследователи
Производство и подготовка на семена за научноизследователска и развойна дейност. Изпитване на слънчоглед за Европа
Бориспол, Украйна Станция за отглеждане на много култури 8 изследователи
Характеристика на продуктите от царевица и слънчоглед за обширен пазар
КРАСНОДАР, Русия Станция за отглеждане на много култури 4 изследователи
Станция за фенотипиране в предтърговска фаза.
KALISZ, Полша Станция за царевица 3 изследователи
Станция за фенотипиране на царевица за зърно и силаж
PUERTO VALLARTA, Мексико Център за зимно производство 7 изследователи
Зимно производство на царевица и слънчоглед R&D семена®
Куеретаро, Мексико Станция за тропическа царевица 5 изследователи
Главна станция за изследване и развитие на тропическата царевица.
Подкрепа за дейности за производство на енергия през зимата
Ахуати, Кот д’Ивоар Станция за тропическа царевица 2 изследователи
Станция за фенотипиране на тропическа царевица в предтърговска фаза
Ключови данни за научноизследователската и развойна дейност
10
Станции за научноизследователска и развойна дейност
във Франция, Германия, Румъния, Украйна, Русия, Полша, Мексико и Кот д’Ивоар. 1 бимолекулярна лаборатория в От-Мауко, Франция. 3 обекта за зимно производство в Мексико, Чили и Аржентина.
230
Местоположения на изпитванията
и повече от 300 000 парцела
120
Изследователи, инженери и техници
в отдела за научноизследователска и развойна дейност
500
Партньори за развъждане
в публични и частни институции.
Да действаме заедно за променящо се селско стопанство